Incallajta


pondělí 25. 6. 2012

Návštěva zbytků inckého osídlení Incallajta (čti Inkajachta, v překladu "Země Inků") nedaleko spojnice mezi Cochabambou a Santa Cruz nebyla vůbec jednoduchá. Jako správní gringos jsme si mysleli, že prostě k památce dojedeme autem, projdeme si incké ruiny a zase pojedeme zpátky. Tyto plány nám ale překazila blokáda hlavní silnice. Důvodem blokády byl nesouhlas místích se zákazem pěstování koky. Jak typické!

Auto jsme tedy zaparkovali u hromady kamení, která blokádu tvořila a vydali se na druhou stranu chytit nějaké to colectivo. Dostat se k odbočce k Incallajtě vzdálené asi 8 km nebylo složité, odtud už ale žádná veřejná doprava nevede. Nakonec jsme ale měli štěstí, k 22 km vzdálené památce jel během půl hodiny prázdný náklaďák, a tak jsme se svezli na jeho otevřené korbě. Sice jsme po cestě píchli kolo a my šli asi půl hodiny pěšky, ale pak nás chlapíci zase nabrali a my úspěšně dorazili k incké pevnosti, kde jsme si koupili vstupenky za rozumných 15 BOB (45 Kč/os.).

Incallajta byla založena někdy kolem roku 1460 nejen jako pevnost, ale také jako správní centrum nově osídlované východní oblasti incké říše důležité pro zemědělství. Přestože pevnost leží v nadmořské výšce 2950 m, daří se v okolních údolích bramborám, kukuřici i obilí. Samotné město leží na kopci obtékaném hned třemi řekami. Kromě zbytků zdiva obytných a správních budov, je tu nečekaně zachovalá síň Kallanka o úctyhodných rozměrech 78 X 26 m, což je prý největší původně zastřešená budova, která nám po Incích zbyla. Dalšími zajímavostmi jsou ruiny strážní věže, zbytky sil na skladování obilí a působivý třicetimetrový vodopád na jedné z řek.

Dnes je toto místo, přezdívané "bolívijské Machu Picchu" nejenom lákadlem pro turisty, ale i dějištěm různých oslav a událostí spjatých s místními indiány. My jsme jen o pár dní propásli asi největší událost - oslavu Aymarského Nového roku, který připadá na 21. června, den letního slunovratu. V aymarském kalendáři se letos píše už rok 5520.

Cesta zpátky k autu už bohužel nebyla tak snadná. 10 km k odbočce do vesničky Pocona jsme museli ujít pěšky, protože žádné auto, které bychom mohli stopnout, prostě nejelo. Alespoň jsme si prohlédli malé vesničky na cestě a místní si náležitě prohlédli nás. Po dvou hodinách chůze nás konečně nabral taxík a na hlavní cestě nám zastavilo colectivo. Hned v první restauraci za blokádou jsme si poručili pořádný kus flákoty, protože jsme celý den (neznalí místních poměrů), strávili na pár sušenkách.


Místním indiánům vláda začla kecat do pěstování koky. A tak se zkrátka dál nejede.

Naštěstí jsme si stopli kabriolet.

Pohled na část ruin.

Obří incká tělocvična Kallanka.Ruiny vesele zarůstají bujnou vegetací.

Nedaleko jsme objevili inckou sprchu. Funguje jen částečně - teče pouze studená.


Stavebnictví v okolních obcích se stále drží starých osvědčených postupů.

Indiánská omladina.

Večerní dramatická obloha.

Žádné komentáře:

Okomentovat