Aktuality

26.1.2014
Po krátké odmlce (co je jeden rok v porovnání se stářím vesmíru) přidáváme dalších šest (!) článků. Jestli udržíme nastolené publikační tempo, tak do pár let budeme mít blog kompletní.

22.12.2012
Sedíme doma a pilně doháníme skluz, který jsme na závěr expedice nabrali s psaním článků. Zatím máme pro vás tři nové články z Kostariky a další budou následovat! 

4.12.2012
Včera jsme v Belize City po 49 500 kilometrech najetých na americkém kontinentu řekli našemu expedičnímu vozidlu "Adiós!" a autobusem se přesunuli do mexického Cancúnu. Dnes si ještě trochu zaskotačíme v Karibiku a zítra letíme po téměř roce domů!

1.12.2012
Z Guatemaly jsme se přesunuli do Belize, kde prožíváme menší kulturní šok - mluví se tu anglicky, což pro nás po roce plném španělštiny není nikterak snadné. Cestujeme teď s budoucími majiteli našeho expedičního vozu a seznamujeme je s jeho vymoženostmi - nejvíc je v provozu gril.  

26.11.2012
Na poslední chvíli, téměř v hodině dvanácté, se nám podařilo sehnat kupce na naše expediční vozidlo. Až skončí všechny rozlučkové ceremonie, začneme se pomalu přesouvat zpět na rodnou hroudu.

22.11.2012
Jurovi rodiče včera úspěšně přelétli Atlantický oceán a tak jsme tu opět sami dva. Pomalu se také připravujeme na zvednutí kotev, ale ještě není jasné, jak se věci vyvinou.

19.11.2012
Dnes jsme podnikli plavbu po jezeře Atitlán a vychutnávali si výhledy na okolní vulkány. Zítra se přesouváme do Guatemala City odkud pozítří Jurovi rodiče odletí zpět do chladných českých krajin. 

15.11.2012
Uz jsme zpet v Guatemale. Dnes jsme pluli po rece Rio Dulce do karibskeho Livingstonu podivat se, jak se zije mistnim cernochum.


10.11.2012
Po průzkumu mangrovníkových lesů na pacifickém pobřeží jsme se přesunuli do Hondurasu, aby si rodiče mohli také vychtnat pozůstatky mayské kultury.  


7.11.2012
Dnes jsme vyšplhali na aktivní sopku Pacaya, večer ještě věnujeme prohlídce koloniální krásy města Antigua a zítra vyrazíme k Pacifiku nachytat trochu bronzu.

3.11.2012
Po průzkumu krasových útvarů v Semuc Champey jsme se přesunuli do Guatemala City, kde toužebně očekáváme přílet Jurových rodičů, kteří neohroženě vyrazili za námi užít si krás zemí třetího světa.
 
30. 10. 2012

V Hondurasu jsme navstivili monumentalni ruiny mayskeho mesta Copan a uz jsme v Guatemale. Plati se tu "kecaly" (quetzaly) a indianky chodi v tradicnich suknich.
 
27. 10. 2012
U jezera Yojoa v Hondurasu pozorujeme ptáky a užíváme si pohodlí hostelu s minipivovarem uprostřed džungle.

20.10.2012
Jsme v koloniálnim městě Granada a sedíme na internetu, což pro vás znamená sedm nových článků - každý den jeden po celý týden!

18.10.2012
Po zatim nejdrazsim prechodu hranic z Kostariky do Nikaraguy jsme byli svedky nocniho kladeni zelvich vajec a dnes se presuneme do kolonialniho mesta Granada.

15.10.2012
Nacházíme se v kostarickém Monteverde, kde jsme zjistili, že v deštném pralese je déšť opravdu velmi častý.

11.10.2012
Dnes jsme dorazili do Kostariky a hned po prijezdu jsme se zanorili do vln Karibiku. More je teple, slane a plne plovouci haveti.

9.10.2012
Auto se nám podařilo dostat z přístavu za pekelný, ale pouze jediný den. Teď jsme v panamském Boquete a užíváme si vrcholícího období dešťů.

4.10.2012
Po sérii peripetií se nám včera podařilo odletět z Kolumbie a přistát v Panamě. Dnes jsme se přesunuli do přístavu v Colonu, kde svedeme byrokratickou bitvu o naše vozidlo.

2.10.2012
Po téměř deseti měsících a 41389 ujetých kilometrech opouštíme jihoamerický kontinent a přesouváme se do Střední Ameriky. Auto už na lodi brázdí vody Karibiku a my se zítra letecky přesuneme do Panamy.

26.9.2012
Už třetí den se doslova pečeme v přístavu Cartagena na severu Kolumbie, počasí je 100%-tně karibské, je vedro, vlhko a dusno. Kromě poznávání krás starého koloniálního města, se věnujeme zařizování přepravy jak auta, tak našich maličkostí do Panamy.

19.9.2012
Po navsteve smaragdovych dolu jsme obtezkani kilogramy draheho kameni zamirili do mestecka Barichara. Jen co tu pojime neco pecenych mravencu, vyrazime na sever k pobrezi Atlantiku. 

14.9.2012
Za ten tyden, co jsme v Kolumbii jsme zkoukli prehistoricke hrobky v Tierradentro a popili par salku kavy primo z mistnich plantazi. Dale nase cesta miri k Bogote, ktere se elegantnim obloukem vyhneme a zamirime dal na sever. 

9.9.2012
Po dvou týdnech jsme opustili Ekvádor a dnes už dlíme třetí den v Kolumbii. Mohutně jsme zapracovali na příspěvcích z Peru a máme pro vás 14 (!) nových článků. Takže až do 21.9. bude na stránkách každý den nový příspěvek.

4.9.2012 
Z kolonialniho Quita jsme se presunuli do nizsich poloh. V tropickem pralese v okoli mestecka Mindo nas zaujala mistni flora i fauna, zejmena barevni kolibrici.


1.9.2012
Mílovými kroky se blížíme do Quita doufajíc, že ujedeme deštivému a větrnému počasí, které nás na horách zastihlo.

26.8.2012
Po pěti týdnech a šesti tisících kilometrech jsme opustili Peru a teď už jsme druhý den v Ekvádoru. Jsme na pobřeží a zítra se chystáme na ostrov Isla de la Plata omrknout ptactvo.


23.8.2012
Momentálně se nacházíme na severu Peru, v plážovém letovisku Mancora. Místo slunění se ale věnujeme prezentaci našeho auta - na nové informace a fotografie se můžete podívat v sekci "Expediční vozidlo" .


15.8.2012
Po navsteve archeologickeho naleziste v Chavinu jsme dorazili do Huarazu a zacali planovat vyslapy do nedaleke Cordillery Blancy tak, aby se vlk nazral a koza zustala cela. Tzn. aby Jura videl nejake hory a Verka u toho nevypustila dusi.

12.8.2012
Vcera jsme si pochutnali na rybach v malem pristavu Paracas a marne hledali bohatou faunu, ktera mela byt v prilehle prirodni rezervaci. Dnes jsme s vypetim vsech sil bez zastavky projeli silenym provozem hlavniho mesta Limy a mirime do hor, do Huarazu.

9.8.2012
Dnes jsme po dlouhém putování horskou cestou plnou zatáček dorazili do Nascy, místní populární obrazce shlédneme z vyhlídkové věže a pak se chystáme dál po panamerické dálnici na sever.

6.8.2012
Právě jsme se vrátili z Machu Picchu a okolních inckých ruin. Zítra se ještě v Cuzcu dorazíme nějakým muzeem a pak pádíme směr Nazca.

2.8.2012
Z Arequipy jsme se pres kanon Colca presunuli do Cuzca. V jeho okoli jsme si jiz omrkli nejakou tu hromadu kameni, co tu zbyla po Incich, a ted mame namireno na Machu Picchu.

27.7.2012
Z koloniální  Arequipy jsme si udělali hned 2 výlety; k dramatickému pobřeží Pacifiku na pozorování mořských ptáků a lvounů a k petroglyfům Toro Muerto. Dnes jsme zpátky v Arequipě a užíváme si komfortu hostelu s českým zázemím.

23.7.2012
Po deseti tydnech jsme opustili Bolivi a jsme v Peru. Vcera jsme podnikli kratkou plavbu po jezere Titicaca a dnes mirime do mesta Arequipa.
 

19.7.2012
V Rurrenabaque jsme se skvele zotavili a nabrali energii na dalsi cesty. Ted jsme v La Pazu, ale dnes hodlame vyrazit na kratky vylet do nedalekeho Condoriri masivu a pak do Peru. Snad se tam trochu ohrejeme!

13.7.2012
Vcera jsme se vratili z pampy a jsme vzpet v  Rurrenabaque. Zde se jeste trochu zotavime a pak vyrazime smer La Paz.

8.7.2012
Z Trinidadu jsme se presunuli do Rurrenabaque a stravili 3 dny v dzungli. Ted se s dalsimi dvema Cechy (nadsenci do hadu a pavouku) chystame na vylet do pampy. Zazemi je v Rurre perfektni, bydli tu hned dva Cesi, takze si spolecne varime ceska jidla a popijime slivovici.

29.6.2012
Město Santa Cruz nás příjemně překvapilo nejen svým konečně teplým podnebím, ale i nečekaným pořádkem a organizovaností. Teď nás čeká 500 km do Trinidadu, stále v úrodné amazonské nížině.

27.6.2012
Jsme na ceste do Santa Cruz. Dnes jsme si udelali odpocinkovy den od rizeni. Prosli jsme se po pralese a navstivili predinckou pevnost El Fuerte. Intensivne pracujeme na dalsich clancich, takze se teste na dalsi porci cetby ze sveta.

20.6.2012
Prave jsme se vratili z okruhu po jihozapadnim cipu Bolivie. Altiplano ukazalo svou drsnejsi tvar. Bylo to 850 km po naprosto pekelnych cestach k tomu silny vitr a mraz. Priroda ovsem nadherna. Dnes jedeme na salar Uyuni a pak rychle musime nekam do nizin za teplem.

17.6.2012
Jsme v Uyuni a za chvilku vyrazime na okruh altiplanskou pustinou. Drzte nam palce at nam auto vydrzi a at po ceste nezmrzneme (je tu totiz docela kosa).


15.6.2012
Dnes jsme v dole překvapivě neobjevili dostatečně masivní kus stříbra, takže naše stříbrná horečka rychle opadla. Zítra ráno vyrážíme z Potosí směr solná pláň Uyuni. 

14.6.2012
Jsme v Potosí a zítra hodláme sfárat dolů do dolu. Očekáváme, že nálezem obřího množství stříbra odporně zbohatneme. Také doháníme resty s psaním článků, takže minimálně do pondělka budete mít každý večer nový článek. 

13.6.2012
Prohlédli jsme si Sucre a jeho okolí a dnes míříme do Potosí. Po delší odmlce máme pro vás další článek. Další budou následovat v příštích dnech, tak buďte ve střehu!


8.6.2012
Po dvoudenni strastiplne horske ceste s neuveritelnymi vyhledy jsme dorazili z Orura do kolonialniho mesta Sucre. Hodlame si tu v teple par dni odpocinout a doplnit chybejici clanky a fotky - takze se mate na co tesit!!!

4.6.2012
Zitra brzy rano se bohuzel nase skupinka rozpadne, Faust s Lenkou odleti zpatky ke svym detem a my budeme pokracovat v poznavani kras Bolivie.


31.5.2012
Jura s Faustem se dnes vratili z vrcholu Huyany Potosi (6088 m n.m.). Verka s Lenkou si uzivaji nizsich nadmorskych vysek ve meste Cochabamba.


28.5.2012
Po uspesnem absolvovani treku El Choro se nase ctyrclena skupina rozdelila na dva samostatne tymy. Verka s Lenkou jedou na damskou jizdu kolem Bolivie a Jura s Faustem se chystaji na cundr na hory.

 
21.5.2012
Jsme v La Pazu a dnes v noci za nami prileti dva gringove: Lenka a Faust. Program budeme mit  pristich ctrnact dni asi velmi nabyty takze moc clanku od nas ted necekejte.

 
16.5.2012
Prejezdem And jsme se ocitli v Bolivii. Zatim jsme jen prejeli Altiplano a ted ve meste Oruro provadime tunning vozidla. Je tu levno, v noci mrzne a v doprave plati jen: jed kam chces, trub a pokud mozno nebourej.


11.5.2012
Tentokrát jsme v nejsevernějším městě Chile, v přístavu Arica a zanedlouho se chystáme do Bolívie. Série našich článků bude pokračovat i nadále, až do čtvrtka se máte každý večer na co těšit!!!

9.5.2012
Hlásíme se z pobřežního města Iquique. Pro pravidelné čtenáře máme nový článek a to není vše! Až do neděle (13.5.) se na našem blogu objeví každý den nový článek. Pozor: přesně ve 20:00!


6.5.2012
Během minulého týdne jsme přejeli zpátky do Chile a prohlédli krásy pouště Atacama, pak jsme dorazili do nudného hornického města Calama, kde čekáme na pondělí - půjdeme se podívat do největšího povrchového měděného dolu na světě v nedaleké Chuquicamatě.

30.4.2012
Dnes odjíždíme s argentinské Salty směrem do Chile přes vysokánské hory. Tak nám držte palce, abychom netrpěli vysokohorskou nemocí!

27.4.2012
Hlásíme se z argentinského zapadákova v městečku Belén. Po delší odmlce máme pro vás dva nové články. A další budou brzy následovat!

22.4.2012
Jsme zpět v Argentině. Krajina je tady suchá jako naše lahve od domácí meruňkovice. Míříme na sever - směr provincie Salta.


21.4.2012
Dnes opouštíme Chile - hodláme se prosmýknout horským průsmykem do argentinské Mendozy.

19.4.2012
Propletame se krivolakymi ulickami pristavu Valparaiso. Obcas si cestu zkratime jizdou v nektere z poulicnich lanovek.

17.4.2012
V Santiagu de Chile jsme strávili 4 dny, prohlédli město ze všech okolních kopců, oslavili Jurovy dnešní narozeniny a zažili i slabé zemětřesení (nejprve jsem si ale myslela, že to jede šalina...). Dnes se přesuneme do nedalekého přístavu Valparaíso.

13.4.2012
Po několika stech kilometrech po chilské dálnici Panamericana jsme se přiblížili k hlavnímu městu. Zítra se chystáme do víru velkoměsta. Pro nedočkavé čtenáře jsme připravili 2 hodnotné články. 


10.4.2012
Dnes jsme opustili chilské město Pucon, kde jsme podnikli výstup na dýmající sopku Villarica. Teď míříme do Santiaga.

5.4.2012
Jsme v argentinském San Martín de los Andes. Počasí nám nepřeje - prší, fouká a je zima (kolem 5°C). V takovémto počasí se dá dělat jediné - psát články na blog. Takže si můžete přečíst další tři.

4.4.2012
Tímto závazně prohlašujeme, že příspěvek z 1.4. je apríl a vozidlo stále vlastníme. Prošlou STK ovšem máme, ale auto kupodivu jede i bez ní. Zároveň bychom chtěli těm, co nepochopili, poděkovat za podporu a požádat je, ať povolají zpět vyslané diplomatické mise a přestanou házet kameny na budovu chilské ambasády. Ostatně jsme teď již zase v Argentině - v Jezerní oblasti kličkujeme mezi jezery.

29.3.2012
Konečně ryby!!
2 dny jsme strávili v Puerto Montt a náramně jsme si je užili. Je to, jak z názvu vyplývá, přístav a má i rybí trh, kde jsme vybíráním pochoutek, ochutnáváním a baštěním všeho možného strávili nejednu radostnou chvilku. Vytrávit jedeme do Jezerní oblasti pod několik vulkánů.
Pravidelní čtenáři též jistě přivítají i 3 nové příspěvky ;)

24.3.2012
Tlumiče jsme včera úspěšně vyměnili, tak dnes jen vystojíme dvohodinovou frontu na benzín a pokračujeme dál. Máme namířeno na pobřeží, podívat se, jak se daří lososům.


23.3.3012
Chilská silnice Carretera Austral se ukázala jako destruktivní pro naše tlumiče, takže Jura momentálně hlídkuje nad dvěma mechaniky v městečku Coihaique, kteří vyměňují a vyměňují...

21.3.2012
Kosmickou rychlostí (cca 60 km/h) jsme projeli Rutu 40 až do střediskové vesničky Perito Moreno (neplést s ledovcem téhož jména). Tlumiče našeho vozu zažily na místním ripiu středověk a to se dnes hodláme přesunout do Chile na Carreteru Austral - další silnici typu oranice. Věrka má dnes narozeniny, takže po celé Argentině vlají české vlajky a v Chile se již šikují krojované družiny.

18.3.2012
Už jsme zase zpátky v Argentině, konkrétně v El Calafate a míříme mílovými kroky na sever.  V chilském národním parku Torres del Paine jsme strávili 3 dny a teď potřebujeme trochu zregenerovat;)

12.3.2012
Přepluli jsme rozbouřené vody Magalhãesova  průlivu z ostrova Isla Grande do Punta Arenas v Chile. Počasí nám nepřeje, jsou tady záplavy (zatopené ulice, mosty). Jedeme tedy dál na sever.


9.3.2012
Pravidelní čtenáři jistě poznali, že konce světa už jsme dosáhli. Jelikož to dál po silnici už nejde, obracíme se o 180° a jedeme pro změnu zase na sever.


2.3.2012
Jsme v Rio Gallegos a co nevidět vyrazíme do Ohňové země. V plánu máme dojet až na konec světa (tedy do města Ushuaia).


27.2.2012
Po delší odmlce bez internetu se hlásíme z El Chalténu, základny pro výlety do parku Los Glaciares. V minulých dnech jsme za krásného počasí absolvovali horské túry na vyhlídky na oba velikány Cerro Torre a  Fitz Roy. Zítra se chystáme přejet do El Calafate a navštívit nejslavnější ledovec - Perito Moreno (podobnost s názvem města v předchozí aktualitě je opravdu čistě náhodná).

19.2.2012
V sobotu jsme si užili úžasnou gaučovskou slavnost (článek a fotky budou následovat), dnes jsme se byli projít lesem starým 65 miliónů let a vyrážíme do Perita Morena.

17.2.2012
Po propršeném výletu v Los Alerces míříme na jih, směr Gobernador Costa, kde se o víkendu koná gaučovská slavnost.  (gaučo = jihoamerický kovboj)

15.2.2012
Po rekordně chladné noci (6°C!!!) jdeme navštívit národní park Los Alerces v podhůří And a pak hurá na jih po legendární Rutě 40.


13.2.2012 

Po zhlédnutí kolonie lvounů na poloostrově Valdes a tučňáků v Punta Tombo vyrážíme na západ na Rutu 40.


8.2.2012
Po několika stech kilometrech nehostinných plání jsme dorazili k Puerto Madryn a vyrážíme na poloostrov Valdes mrnout se na rypouše a jinou havěť.


6.2.2012
Jsme v Bahia Blanca a necháváme si vysoustružit redukci k připojení argentinské plynové bomby k vařiči. Kromě soustruhů tu nic k vidění není.