Jezerní oblast


pátek 30. 3. - pondělí 9. 4. 2012

Populární turistická destinace jak v Argentině, tak v Chile se nachází mezi 39° a 42° jižní šířky a skládá se z několika národní parků. Je nejen plná jezer, jak název napovídá, ale i sopek.

V oblasti nejsou jen nudné vyhaslé vulkány, ale často činné sopky, které občas místním obyvatelům ukážou, jak vypadala Země v době svého vzniku. Například při přejezdu z Chile do Argentiny na hraničním přechodu Paso Cardenal Samore jsme viděli, kolik škody dokáže napáchat výbuch sopky. V červnu 2011 vybuchl chilský vulkán Puyehue (2240 m) a vulkanický prach, který vychrlil, zasypal nejen přilehlé oblasti, ale prakticky celou zeměkouli. Silné západní větry nesly prach přes celou Argentinu až do Austrálie a na Nový Zéland, prach putoval dál, až se dostal zpátky do Chile, kde ho zaznamenali cca 600 km jižně od výbuchu. 

My jsme viděli hlavně prachové "závěje" podél cesty, zasypaná jezera a některé řeky, uhynulé stromy a hlavně všudypřítomný prach. Když zafouká vítr nebo projede auto, zvedne se oblak jemného lehoučkého prachu, který je potom úplně všude. Pochybuju, že tu místní letos něco vypěstovali...

Kromě výstupu pod Cerro Tronador a na vulkán Villarica, o kterých jsme psali v jiných článcích, jsme v jezerní oblasti neměli štěstí na počasí. Takže jsme krásně modrá či modrozelená jezera a okolní zalesněné kopce (okolo 2000 m n.m.) viděli jen v mlžném oparu. Poznávání této oblasti je ale celkem příjemné, na většinu míst se člověk pohodlně dostane autem!

Přestože je tato oblast velmi populární, nám zas tak exotická nepřipadala. Žádné majestátní štíty tam k vidění nejsou a argentinských i zahraničních (hlavně Izraelských) turistů jsou všude mraky.
Vulkán Osorno.

Vulkán Osorno

Závěje sopečného popela.

Vulkán Puyehue, kterému místní vděčí za prachovou nadílku.

Krajina pod prachovým příkrovem.

Prach pokrývá hladinu některých jezer.

Tak to jsme ještě neviděli - černý ledovec.Skalní útvary kolem Rio Limay.

Lago Trafull.
Občas je na silnici nějaká ta díra.

Na horách už sněží.

Východně od Jezerní oblasti krajina přechází v pampu.

Vulkán Villarrica.

Vulkán Lanín. V popředí stromy araukárie.

Větve araukárie. To světle zelené na konci jsou mladé šišky.

Jméno tohoto hojného dravce neznáme. Nepředstavil se nám.

Ve vzduchu se prohání kondoři.

Kondora lze spatřit i takto zblízka. Stačí se jen dostatečně dlouho plazit v trávě plné bodláčí.

V Jezerní oblasti si přijdou na své nejen milovníci přirody.

4 komentáře:

 1. Anonymní28/4/12 21:47

  Prej mlžný opar a nic moc jsme neviděli !!! :)) Dyť jsou to nádherné fotky a já na nich vidím úplně všechno :) Jinak, Věrko, k té poslední fotce, kterak stojíš u sladkostí se "speciálním vražedným výrazem" v obličeji, by se hodila "bublina" se slovy: "Grr, tak jsi mě zase nachytal u těch čokolád.. a co má být !!??" ;-) Verča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Veru,
   je fakt, že moje závislost na čokoládě se objektivně zvyšuje, pokud je nějaká čokoláda nablízku. A tady se fakt odolat nedalo!
   A to počasí - jezerní oblast je velká a Jura vybral samozřejmě ty hezčí fotky, ale vážně jsme tam zmokli a pěkně vymrzli!:(

   Vymazat
 2. Anonymní29/4/12 21:11

  Nikolka přiběhla z ložnice a mrkla na tvýho ptáka a řekla: "Jééééé to je krásnýýýýýý" :oD

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní29/4/12 21:24

  Takze Veri, mame faustovi a Lence pribalit kilo cokolady??? ajaky??? pisni si ...je to posledni sance:-)krasny sny Monca Roman:-)

  OdpovědětVymazat