Fauna v Monteverdeneděle 14. - pondělí 15. 10. 2012

Že je Monteverde jednou z nejnavštěvovanějších destinací v Kostarice jsme pochopili hned, jak  jsme k městečku přijížděli. Všude reklamy na cestovní agentury, hotely a restaurace. Městečko je populární díky blízkosti dvou biologických rezervací chránících mlžný prales, který roste ve výškách mezi 1200 a 1600 m n.m. Většina turistů ale rezervace ani nenavštíví, protože jsou zcela zaměstnáni jinými aktivitami jako je populární canopy (projíždíte nad pralesem zavěšeni na laně) , procházky po mostech vystavěných nad korunami stromů, prohlídkami kávových a kakaových plantáží a návštěvami některých expozic živých zvířat.

My jsme v Monteverde navštívili Mariposario, neboli "motýlí farmu", žabárium a zahradu s kolibříky. Motýli jsou aktivní dopoledne a to pouze za pěkného počasí. Ze tří mariposárií ve městě jsme si vybrali to nejvzdálenější, asi 3 km severně od Monteverde, protože motýly tam mají ve skleníku a ne pouze po sítí. Nebylo totiž právě nejtepleji, okolo 20°C, což je na motýly málo, mají rádi teploty až okolo 35°C. Vstup do mariposária a přilehlé zahrady s kolibříky stál 15 US$/os (300 Kč). Kolibříci hned po ránu aktivně poletovali kolem nám známých krmítek se sladkou vodou. Druhové složení bylo jiné než v Ekvádoru. Nejčastěji se tu vyskytovali malí zelení ptáčci a pak větší sytě fialoví.

Velký skleník plný květin a motýlů jsme měli po ránu jen pro sebe. Bylo tam horko, ale na motýly je to prý pořád málo. Přesto jich ve skleníku poletovaly desítky. Nejčastěji to byli krásní velcí motýli s křídly modrými zvrchu a hnědými zespodu, kteří se ale skoro nedali vyfotit. Pak různí žlutí, žlutočerní, zelenkaví a červení. Kukly zřízenci sbírají a nechávají je vylíhnout ve speciálních skříňkách, kde se kontroluje teplota a vlhkost. Přestože se nám v mariposáriu líbilo, očekávali jsme trochu větší druhovou rozmanitost. Ať jsme se snažili jak chtěli, víc než 8 druhů motýlů jsme nenapočítali.

Poslední zastávkou v Monteverde bylo žabárium (12 US$/os - 240 Kč). Exotické žáby tu chovají ve velkých teráriích a některé byly tak dobře schované, že nebýt průvodce, který šel dobrovolně s námi, ani bychom je nenašli. Kromě žab a ropuch velikosti průměrného štěněte, jsme viděli barevné jedovaté šípové žáby a krásně zelené hubeňoučké žabičky. Po setmění jsme si návštěvu na stejný lístek zopakovali a byli jsme rádi, že jsme to na radu průvodce udělali. Vyfasovali jsme baterky a ve ztemělé místnosti hledali exotické obojživelníky. Některé žabky byly zalezlé do listů bromélií, ale jiné poskakovaly po teráriích a vesele skřehotaly. Nejvíc nás zaujaly žabky se zeleným tělem, modrýma nohama a oranžovýma tlapkama, které přes den chrněly, ale teď lezly po skle a jejich velké oranžové oči na nás zvědavě hleděly.

Výhled na Lagunu de Arenal. Za ní sopka Arenal.

Monteverde znamená zelená hora. Ano, je to v horách a je tu zeleno.


Guan černý má zajímavě červené oči.

Vyfotit ptáka ve volné přírodě vyžaduje trpělivý průzkum pralesa...

...lepší je počkat si na něj u krmítka.

Krmítko je plné cukrové vody a tak kolibříci nasávají...

...a nasávají.
Motýlárium.

Kdo ví, co za motýla se vyklube z rohaté housenky?
Kukly jsou přemísťovány na jedno místo - do motýlí porodnice.

Věrka při marném pokusu přičarovat si prince. Nadějný pokus selhal neboť žába je kamenná.

Ale Věrka to nevzdává a hledá dál.Pralesnička drobná má přiléhavější anglický název - Blue jeans dart frog.Pestrá tzv. šípová žába. Její jméno je odvozeno od prudkého jedu, který vylučuje.Tím indiáni kdysi natírali své šípy.


Žádné komentáře:

Okomentovat