Což takhle dát si banán?!?

čtvrtek 11. 10. 2012

Na jihu Kostariky nedaleko hranic s Panamou jsme byli svědky toho, čím musí projít obyčejný banán, než se dostane na evropský stůl. 

Těsně u velkých banánových plantáží stojí malé manufaktury, kam na jakýchsi lanovkách přijíždí jednotlivé hlavy ještě zelených banánů přímo z farmy. Banány tu ale nerostou nijak přirozeně, hlavy jsou zabalené v modrých igelitech a jednotlivé trsy na nich jsou oddělené destičkami. Takových hlav sem přijíždí desítky. 

Z banánových hlav se nejprve sundají igelity a destičky a pak je chlapík v masce postříká pravděpodobně nějakým insekticidem. Po chvíli je jiný chlapík důkladně opláchne silným proudem vody a další zaměstnanci odřežou z hlav jednotlivé trsy, které hodí do jakéhosi neznámého  roztoku. Další skupina pracovníků z trsů nařeže ideální menší trsy obsahující vždy osm banánů. Tyto upravené trsy opět putují do roztoku, kde tentokrát zůstanou déle, asi 10 minut. Zbývající banány, případně kazové plody, odhodí zaměstnanci na pohyblivý pás nad svými hlavami. Tyto banány se dopraví do kamionu bez dalšího ošetření a prodají se na místním trhu. Kazové banány  se vyhodí.

Ošetřené ideální trsy se osuší, zabalí do igelitu a pak do kartonových krabic, které putují buď do kamionu nebo přímo do lodního kontejneru. V takovém kontejneru je během přepravy na starý kontinent udržována příslušná teplota a pravděpodobně i speciální atmosféra ochuzená o kyslík. V celé manufaktuře pracovalo asi 50 lidí a rozhodně měli celou pracovní dobu co dělat. Banánů tu roste všude spousta a sklízí se po celý rok. 

Toto nevypadá na vstup do ekofarmy.

Krása zrajících banánů.

Trsy banánů se z plantáže dopravují na místo zpracování pomocí důmyslné lanovky.

Nedávno se mi banány v brněnském Tescu zdály poněkud málo žluté a tak jsem tohoto pána požádal, aby pumpoval o trochu víc.

A ještě jedna sprcha.

Šup s banánem do další chemikálie.

Dělení trsů na meší po osmi banánech.

Při manipulaci s banány používejte zásadně ochranné rukavice!

Nakonec se banány zabalí do igelitu a papírové krabice.

Banány na začátku své dlouhé cesty ke spotřebiteli.

Co se nedá prodat, to se sešrotuje.

Nižší kvalita je určena pro domácí trh.

Žádné komentáře:

Okomentovat